EV DIŞI TUVALET KULLANIMI

19Kasım Dünya Tuvalet Günü’nde Türkiye’deki genel kullanıma açık tuvaletlerdeki hijyen sorunlarını gündeme getiren bir firma, bağımsız araştırma kuruluşu DORinsight’a yaptırdığı Tuvalet Hijyeni Tüketici Araştırması ’nın ilginç sonuçlarını açıklayarak sorunların çözümünde inisiyatif alacağını duyurdu.

Toplumun dikkatini işletmelerin tuvalet hijyenine çekmek amacıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, kadınların yarısından fazlası (%55) genel tuvaletleri hijyenik ve temiz bulmuyor. Toplumun dışarıda tuvalet kullanımı konusunda bilinçsiz olduğunu düşünenler ise %79 ile hayli yüksek bir oranda. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak sorunun çözümünde sorumluluk alan bazı firmalar, genel tuvaletlerdeki hijyen sorununu çözümü için toplumda davranış değişikliği yaratacak faaliyetlere imza atacak.

Araştırma kapsamında görüşülen kişilerin %79’u tuvalet kullanımı konusunda halkımızın bilinçsiz olduğunu düşünürken, kadınların %89’u zorunlu olmadıkça dışarıdaki tuvaletleri kullanmıyor. Ve tuvaletleri en çok kirletenler 25 yaş altı gençler. Araştırma sonuçlarını daha detaylı olarak yukarıdaki afişte bulabilirsiniz.

Araştırma DORinsaight tarafından 320 kadın ile 254 işyerinde 106 işveren ve 148 temizlik personeli üzerinde yapılmış ve kamuoyu ile paylaşılarak gündem oluşturmak ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiş. Domestos bu çalışmada hem ev hem de umuma açık alanlarda tuvaletlerin temizliğinden sorumlu kişilere sözü vererek Türkiye’deki kötü alışkanlık ve kullanım biçimini ortaya çıkararak, bu konuda toplumda bir farkındalık yaratmayı amaçlamış.

Umarız kampanya beklenen sonucu verir de kadın erkek, çoluk çocuk ev dışında tuvalete gitme stresinden kurtuluruz